Wykorzystanie technologii do poprawy zaangażowania i zwiększenia produktywności

W ubiegłym roku międzynarodowa firma Deloitte przeprowadziła badanie, z którego wynika, że rozwijanie kultury organizacyjnej i zwiększanie zaangażowania pracowników to najważniejsze priorytety dla liderów Human Resource. Jednak pomimo tego, zaangażowanie pracowników nadal pozostaje dużym problemem.

Niedawno badanie Gallupa wykazało, że tylko około 30% pracowników twierdzi, że są w pełni zaangażowani w swoim miejscu pracy. Co więcej, połowa pracowników nie czuje się zaangażowana, a pozostali (około 20%) stwierdzili, że są aktywnie niezaangażowani. Jednak nie wszystko stracone. Dzięki ostatnim postępom technologicznym, organizacje znajdują nowe sposoby na zwiększenie zaangażowania i stworzenie produktywnej atmosfery w biurze.

Czym dokładnie jest zaangażowanie pracowników?

Po pierwsze, musimy wyjaśnić kilka spraw. Na początek, zaangażowanie pracownika to nie tylko wysoka pensja, samochód służbowy i wysokiej klasy benefity. Zaangażowanie jest miarą tego, jak bardzo pracownicy są emocjonalnie zaangażowani w firmę; zaangażowany pracownik nie chce tylko kolejnej wypłaty - on lub ona szczerze pragnie, aby firma odniosła sukces.

Jak wyjaśnia autor bestsellerów NY Timesa, Kevin Kruse,

"Jest to emocjonalne zaangażowanie pracownika w organizację i jej cele".

Ludzie chcą czuć, że są częścią zespołu i że są cenionym członkiem firmy, a nie tylko kolejną cegłą w murze. Dziś większość specjalistów HR ma na wyciągnięcie ręki nowoczesne systemy i aplikacje do angażowania i motywowania swoich pracowników.

Tu do gry wkracza technologia

Powszechnie wiadomo, że powodem numer jeden, dla którego tak wiele osób w USA porzuca pracę, jest brak docenienia. Problem polega na tym, że według badań przeprowadzonych przez Aberdeen Group, mniej niż 15% organizacji zapewnia menedżerom HR narzędzia niezbędne do doceniania pracowników. Tak więc, w celu rozpoznania swoich najlepszych pracowników, działy HR muszą rozpocząć wdrażanie oprogramowania rozpoznawania, takich jak Globoforce na przykład, w celu budowania silnej kultury poprzez moc uznania. Ten rodzaj oprogramowania pomoże Ci wzmocnić pozytywne praktyki, uznając rocznice, a nawet zachęcić zdrowego stylu życia.

Z drugiej strony, oprogramowanie do oceny wyników pracy, takie jak Engagedly, zbiera pochwały współpracowników, generowanie pomysłów i informacje zwrotne od menedżerów w ramach platformy opartej na chmurze, która zapewnia pracownikom ciągłe informacje zwrotne. Większość pracowników jest często rozczarowana ocenami wyników pracy z powodu braku informacji zwrotnej i/lub wyznaczenia celów. Co więcej, jeśli chcesz uprościć proces śledzenia obecności i czasu pracy, nie potrzebujesz już drogiego, samodzielnego sprzętu. Zamiast tego możesz nabyć nowoczesne oprogramowanie online do rejestracji czasu pracy, które pozwala nadzorować, kiedy Twoi pracownicy wchodzą i wychodzą, poprzez ustawienie konkretnych lokalizacji zegarów.

Zwalczanie zniechęcenia za pomocą grywalizacji

Nie jest zaskoczeniem, że gamifikacja stała się tak popularna w ostatnich latach. Technologia ta zwiększa zaangażowanie pracowników, pozwalając im na dobrą zabawę w pracy, redukcję stresu, a nawet poszerzanie osobistych sieci społecznych podczas pracy. Oczekuje się, że światowy rynek wzrośnie do 2,8 miliarda dolarów do końca roku, a narzędzia gamifikacji skierowane do firm powoli, ale skutecznie przyćmiewają te skierowane do zwykłych konsumentów.

Podczas gdy większość menedżerów uważa gamifikację za zwykłą sztuczkę, liczne badania dowiodły, że różne techniki gamifikacji wpływają pozytywnie na zaangażowanie, a nawet zwiększają wydajność. Technologia ta może być również przydatna w szkoleniu pracowników, szczególnie tych z pokolenia millenialsów, ponieważ aplikacje te zachęcają młodych ludzi do zdobywania nowych umiejętności i dotrzymywania terminów. Zgodnie z wynikami badania TalentLMS, prawie 80% studentów i osób uczących się w korporacjach uważa, że byliby znacznie bardziej produktywni, gdyby ich środowisko pracy przypominało grę.

Stała informacja zwrotna

Długoterminowy sukces wynika z kultury przywództwa i ciągłego rozwoju liderów. Tak więc, gdy zachęcasz do angażowania się w nowe technologie i programy, autentyczne przywództwo ma kluczowe znaczenie. A jeśli chcesz mierzyć postępy swoich pracowników, ankiety są kolejnym skutecznym narzędziem pomiaru, ponieważ dają każdemu z nich głos i pokazują, że ich zdanie naprawdę się liczy. Nie oczekuj jednak sukcesu z dnia na dzień - nie ma magicznej aplikacji, która gwarantuje zaangażowanie, więc przygotuj się na wyboje po drodze, jeśli chcesz mieć w pełni zaangażowanych pracowników i wydajne środowisko pracy.

Pobierz eBook i poznaj praktyczne pomysły na zaprojektowanie działań angażujących pracowników w Twoim zespole!