Pokémon Go w miejscu pracy - zwiększanie zaangażowania czy rotacji pracowników?

Jeśli ostatnio zauważyłeś, że Twoi pracownicy częściej niż zwykle przemierzają korytarze i od czasu do czasu kręcą się w określonym miejscu, możesz być nieco zaniepokojony. Wszyscy są zaniepokojeni, jeśli chodzi o szał związany z grą Pokémon Go, która opanowała cały świat (a jeszcze nawet nie wystartowała na całym świecie).

Oto jak zarządzać grą Pokémon Go w miejscu pracy, aby wszyscy byli zadowoleni.

Pokémon Go - wyjaśnienia

Zacznijmy od podstaw: Pokémon Go to darmowa aplikacja do gier mobilnych na systemy iOS i Android, opracowana przez Niantic, firmę, której współwłaścicielem jest Nintendo, i jest to najnowsza odsłona 20-letniej franczyzy Pokémon, . Długowieczność Pokémon oznacza, że Millennials nadal pamiętają oryginalną grę i są prawdopodobnie nad księżycem o jego obecnej ewolucji.

Gra wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość, aby umożliwić graczom złapać fikcyjne stworzenia zwane Pokémon. Kiedy po raz pierwszy zarejestrujesz się, aby zagrać w grę, tworzysz swoją własną postać, która będzie dalej łapać te magiczne stworki, trenować je w Pokémon Gyms i stać się Pokémon Master.

Prosto z sypialni wybiegłem dla tego gościa! #PokemonGO pic.twitter.com/3n3ejn2D3f

- Abbit (@abittoolethal) 13 lipca 2016 r.

Najlepsze w tej grze jest jednak to, że korzysta ona z ogromnej bazy geotagowanych punktów orientacyjnych z Google Maps, pozwalając graczom na interakcję z fizycznym światem oczami trenera Pokémonów. Każda lokalizacja w grze jest powiązana z lokalizacją w świecie rzeczywistym, co sprawia, że doświadczenie jest wciągające i lekko uzależniające. Gracze udają się do popularnych miejsc spotkań, takich jak teatry, kawiarnie, pomniki i parki, aby zbierać przedmioty lub trenować swojego Pokémona, wprowadzając rzeczywistość rozszerzoną do masowego odbiorcy.

Nadal jesteś ze mną?

Choć może się wydawać, że nie jest to coś, co każdy lubi robić, aplikacja została pobrana ponad 7,5 miliona razy w ciągu pierwszych pięciu dni, według danych firmy zajmującej się badaniem rynku Sensor Tower. Similar Web podaje również, że na Androidzie jest więcej instalacji Pokémon Go niż Tindera, a gracze korzystają z aplikacji średnio 43 minuty dziennie. To więcej niż niektóre z najbardziej znanych aplikacji, takich jak WhatsApp, Instagram, Snapchat i Facebook Messenger.

Główne obawy związane z Pokémon Go

Niektóre z najszerzej dyskutowanych obaw dotyczących gry są związane z prywatnością i bezpieczeństwem.

W miarę jak pobieranie gry nabierało tempa, blogerzy zajmujący się bezpieczeństwem zauważyli, że gra prosiła o pozwolenie nie tylko na wykorzystanie kamery smartfona gracza i danych o lokalizacji, ale także na uzyskanie pełnego dostępu do kont Google użytkownika - w tym poczty elektronicznej, kalendarzy, zdjęć, przechowywanych dokumentów i wszelkich innych danych związanych z logowaniem. Co zrozumiałe, wiele osób było oburzonych i domagało się naprawienia tego problemu.

Odpowiedź Niantic była taka, że ekspansywne prośby o pozwolenie były "błędne" i że Pokémon Go nie używał niczego z kont graczy poza podstawowymi informacjami z profilu Google. Wydali również oświadczenie, że pracują nad poprawką, która zmieni uprawnienia do poziomu, który będzie "zgodny z danymi, do których faktycznie mamy dostęp." I zrobili dobry na tej obietnicy, aktualizując aplikację w mniej niż 24 godziny aby ograniczyć żądane informacje do "Dowiedz się, kim jesteś w Google" i "Zobacz swój adres e-mail".

Bezpieczeństwa, funkcja rozszerzonej rzeczywistości w grze działał jako przełącznik override dla wielu przydatnych nawyków, takich jak sprawdzanie przed przejściem przez ulicę, nie stalking domy ludzi lub nie jazdy podczas korzystania z telefonu. Policja była już zaangażowana w liczne incydenty, w których ludzie pojawiali się lub spędzali podejrzanie dużo czasu w różnego rodzaju miejscach publicznych i prywatnych, o każdej porze dnia i nocy, szukając okazji do złapania rzadkiego Pokémona.

TO SIĘ DZIEJE...
A NEW ERA HAS BEGUN#pokemongo pic.twitter.com/MZyiprHUHp

- Pokemon Parody (@Pokemon_Parody) 13 lipca 2016 r.

Otrzymujemy zgłoszenia w całym kraju o rannych w #PokemonGO - bądźcie bezpieczni! pic.twitter.com/G9y9jLiGYt

- Breaking911 (@Breaking911) 13 lipca 2016 r.

"Gra może potencjalnie prowadzić ludzi do obszarów, do których nie należą, takich jak place budowy czy zamknięte witryny sklepowe."

Don Boyes, profesor nadzwyczajny geografii i planowania na Uniwersytecie w Toronto via WSJ

"Doniesienia o bliskich wypadkach związanych z grą w Pokémon Go już napływają. (...) Rada wzywa graczy, by przedkładali bezpieczeństwo nad swoje wyniki, zanim straci się życie."

Narodowa Rada Bezpieczeństwa USA via USA Today

Chociaż gra oferuje wciągające doświadczenie, gracze muszą być świadomi swojego otoczenia i zachowania, aby gra zachowała swoje wiele, wiele pozytywnych atrybutów. Aby mieć pewność, że nic Ci nie grozi, zapoznaj się z 8 wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa graczy Pokémon Go.

Korzyści zdrowotne płynące z gry w Pokémon Go

Pokémon Go wiąże się z ćwiczeniami fizycznymi. W ramach gry musisz wyjść z domu w poszukiwaniu Pokémonów lub cennych punktów orientacyjnych, w których znajdują się PokéStopy lub Pokémon Gyms. Na dodatek możesz mieć jajko Pokémon, które wykluje się tylko wtedy, gdy przejdziesz określoną odległość. (Ja, na przykład, przeszedłem wczoraj 5 km, aby wykluć Pokémona).

Użytkownicy mówią, że gra wniosła do ich życia bardzo potrzebny trening:

Congrats #PokemonGO you've made me exercise more this week than a gym membership ever did. I jesteś za darmo. pic.twitter.com/UTguKVP0Kq

- Sam Ruiz (@Samakonda) July 12, 2016

Ok nie miałem ochoty na ćwiczenia przez długi czas... ale teraz mogę chodzić godzinami lol go Pokémon go lol....

- Courtney Perry. (@cutndye38) July 12, 2016

Właśnie przeszedł co najmniej 8 km w ciągu ostatnich 3 godzin, miło mieć taki świetny motyw do ćwiczeń cardio teraz #PokemonGo

- Rhys (@Kylo__Renn) 12 lipca 2016 r.

Całe to chodzenie jest niezmiernie korzystne dla zdrowia psychicznego gracza i może nawet pomóc w leczeniu depresji. Pomyśl o tym: badania wykazały, że ludzie, którzy siedzą przez ponad 6 godzin dziennie, są o 40 procent bardziej narażeni na śmierć w ciągu najbliższych 15 lat niż ludzie, którzy siedzą mniej niż 3 godziny dziennie. Tymczasem, według niektórych szacunków, przeciętny amerykański pracownik siedzi przez około 9 godzin dziennie (około 6 godzin dłużej niż powinniśmy siedzieć).

Co więcej, podczas gdy my badaliśmy wiele korzyści płynących z spacery, dowiedzieliśmy się również, że spacerowanie przez zaledwie 30 minut dziennie może zmniejszyć ryzyko demencji, niektórych rodzajów nowotworów i chorób serca.

Zbliżanie ludzi do siebie

Innym pozytywnym aspektem gry jest to, że przynosi ludzi razem, w zabawny, konkurencyjny sposób. Gracze mogą wybrać kolor, dla którego chcą grać - czerwony, żółty lub niebieski. Gracze należący do tego samego koloru mogą łączyć się w drużyny i wspólnie zdobywać Pokémon Gym. Gra ma również zawierać opcję handlu w najbliższym czasie.

Ilość ludzi, których połączyło #PokemonGO jest niewiarygodna! Zdobyliśmy już tylu przyjaciół po prostu chodząc po okolicy

- Christian Delgrosso (@christiand) 12 lipca 2016 r.

Myślę, że każda gra, która może nagle zjednoczyć dzielnice i sprawić, że ludzie będą spacerować na zewnątrz i zawierać przyjaźnie, jest osiągnięciem GOTY#PokemonGO

- Job J Stauffer (@jobjstauffer) 11 lipca 2016 r.

Granie w Pokémon Go w pracy

Jeśli chodzi o Pokémon Go w miejscu pracy, początek tej relacji jest nieco wyboisty. Są już dwa szeroko przytaczane incydenty w pracy, które skłaniają do wielu pytań. Pierwszy z nich wiąże się z kierownikiem, który miał dość ludzi grających w grę w pracy i wystawił notatkę z informacją, że:

Image via imgur

Drugi incydent przenosi nas do Singapuru, gdzie australijski konsultant SEO Sonny Truyen, skarżył się na Facebooku na to, że Pokémon Go jest obecnie niedostępny w kraju, w którym pracuje, w pełnym wyrażeń rant.

Choć gra ma tak wiele zalet i jest naprawdę zabawna jako doświadczenie rozszerzonej rzeczywistości, gracze muszą zdać sobie sprawę z pozycji, w jakiej stawiają swojego pracodawcę, jeśli pozwalają na spadek produktywności i angażują się w lekceważące zachowanie.

Porady, jak radzić sobie z Pokémon Go w miejscu pracy:

  • Podobnie jak wszystkie zmiany spowodowane postępem technologicznym, także i to może okazać się skomplikowane. Ważne jest, aby być przygotowanym do zarządzania nim w najlepszy możliwy sposób.
  • Postaraj się być przejrzysty i otwarty z pracownikami i zaangażuj ich w szczerą rozmowę o tym, czy podoba im się gra i jak ich zdaniem wpłynie to na ich pracę.
  • Wspólnie ustalcie pewne podstawowe zasady. Na przykład, granie podczas przerwy na lunch jest w porządku. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest wspólne granie po pracy. Ustal jasne zasady i uczyń je widocznymi dla wszystkich.
  • Spraw, aby to zadziałało dla Ciebie - Stwórz własną strategię grywalizacji. Nie potrzebujesz firmy zajmującej się grami i rozszerzoną rzeczywistością, wykorzystaj taką, która jest już dostępna.
  • Stwórz zachęty do współzawodnictwa za pomocą nagród w grach dla zespołów projektowych. Pogrupuj je według kolorów gry.
  • Ustal nagrody za zdrowie i dobre samopoczucie w zależności od poziomu gry.
  • Jeśli wojna post-itowa między agencjami była zabawna i kreatywna, poczekaj, aż wypróbujesz przyjazną rywalizację w Pokémon Go. Gra polega na łączeniu się z innymi, więc dotrzyj do swoich partnerów lub konkurencji i uczyń z tego projekt HR i marketingu.
  • To może być jedna z najlepszych rzeczy do wymienienia przy poszukiwaniu największych talentów: Gracze Pokémon Go są mile widziani.
  • Jeśli nic innego nie działa, wymyśl nagrodę Underdog Award, w której oferujesz atut lub zachętę dla gracza z najmniejszą liczbą Pokémonów.

Celem jest ocena stopnia przyswojenia gry w Twojej firmie i zaproponowanie realistycznych, realnych rozwiązań, które nie będą wymagały agresywnych działań lub radykalnych zakazów, które mogłyby skłonić najlepszych pracowników do odejścia.

Najlepszym sposobem, aby uczynić z tego czynnik stymulujący zaangażowanie pracowników, jest sprawienie, aby Pokémon Go działał na Twoją korzyść. Wystarczy wykazać się kreatywnością - jak na przykład ci ludzie:

Sighted a wild #Zubat at our HQ today. Jednak wciąż jesteśmy na tropie naszego rywala w produkcji energii #Pikachu pic.twitter.com/NFoYSevdeI

- NRG Energy, Inc. (@nrgenergy) July 12, 2016

Jak myślisz, jakie inne pomysły sprawdziłyby się w Twoim zespole?

Pobierz eBook i poznaj praktyczne pomysły na zaprojektowanie działań angażujących pracowników dla Twojego zespołu!

Zdjęcie na licencji Depositphotos; Logo przez Wikipedia