Obecny stan zjawiska zmiany pracy i długoterminowego zatrudnienia

Jeśli jesteś podobny do większości osób zatrudnionych, prawie na pewno spotkałeś się w pewnym momencie z ostrzeżeniem, aby uważać, by nie zmieniać pracy zbyt szybko. Ta rada pochodzi zazwyczaj od starszych pracowników, którzy znają status quo z poprzednich dekad, gdzie długoterminowe zatrudnienie było normą i można było oczekiwać, że zostaniesz w tej samej firmie aż do emerytury.

Brzmi to ładnie, ale te czasy minęły już dawno temu. "Job hopping" jest obecnie rosnącym trendem i można się spodziewać, że stanie się on jeszcze bardziej powszechny, gdy wejdziemy w XXI wiek. Ale dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest taka, że zmieniający się krajobraz ekonomiczny zmusza pracowników do przejścia na ten nowy model.

Zapomnij o długoterminowym zatrudnieniu

Długoterminowe zatrudnienie miało sens w przeszłości. Firmy przyjmowały pracowników, oczekując, że zatrzymają ich na okres do 40 lat. Zmiana pracy więcej niż raz była postrzegana jako czerwona flaga, więc pracownicy generalnie niechętnie to robili. Dodatkowo, na lojalnego pracownika, który pozostał do emerytury, często czekała sowita emerytura.

Jest też coś, co można powiedzieć o możliwości skupienia się na jednym miejscu pracy przez kilka lat. Możliwość zdobycia dogłębnej wiedzy na temat warunków funkcjonowania firmy ułatwiała pracownikom optymalizację procesów i nawiązywanie bliskich, lukratywnych relacji ze sprzedawcami i klientami.

Pozostawanie w jednym miejscu pracy przez tak długi czas ma swoje wady. Spędzanie dziesięcioleci na widywaniu tych samych ludzi i wykonywaniu tych samych zadań może stać się nużące. Co gorsza, jeśli relacje w miejscu pracy ulegną pogorszeniu, pracownik może odczuwać nadmierną presję, aby pozostać w firmie i znosić stres związany z nieprzyjaznym miejscem pracy.

Nowy paradygmat: Zmiana pracy

Zmiana pracy stała się znacznie bardziej powszechna po przełomie tysiącleci. Zalety zróżnicowanej historii zawodowej są obecnie tak duże, że nawet osoby przeprowadzające rozmowy kwalifikacyjne w wielu firmach twierdzą, że wolą zatrudniać osoby poszukujące pracy, które mają doświadczenie w wielu innych firmach. To spora zmiana w porównaniu z czarnymi ocenami, jakie pracodawcy często wystawiali im w przeszłości.

Dlaczego zmiana pracy jest gorsza od długoterminowego zatrudnienia? Istnieje kilka powodów:

- De facto awans: Często o wiele trudniej jest uzyskać awans w obecnej firmie, niż po prostu dostać inną pracę i poprosić o wyższą pensję i/lub tytuł.

- Otrzymać więcej i lepszych szkoleń: Przechodzenie przez procedury szkoleniowe dla różnych firm oznacza, że wynikowy kandydat do pracy jest znacznie lepiej zaokrąglony i rozwinięty w danej dziedzinie niż jego rówieśnicy. Zdolność do odnoszenia się do wielu różnych procedur operacyjnych jest na pewno zaimponować rozmówców.

- Wzrost sieci: Numer jeden sposób, że większość ludzi znaleźć pracę jest przez stukanie ich sieci przyjaciół i byłych współpracowników. Im więcej miejsc pracy było częścią tej sieci, tym więcej osób można do niej dodać. Rozbudowana sieć kontaktów może również pomóc pracownikowi w osiągnięciu korzyści dla firmy, ponieważ może pomóc w poszukiwaniu wiarygodnych klientów lub godnych zaufania wykonawców.

- Większe bezpieczeństwo pracy: Jak na ironię, przeskakiwanie z pracy do pracy może zwiększyć szanse na ciągłość zatrudnienia. Ktoś, kto dostaje dużo praktyki wywiadów znajdzie to łatwiejsze i bardziej komfortowe, aby przejść proces zatrudniania. Dodatkowo, wspomniana wcześniej sieć kontaktów będzie również zapewniać o wiele więcej możliwości, im większa ona jest.

Inne czynniki wpływające na wzrost popularności zmiany pracy

Powyższe czynniki opisują w jaki sposób osoby poszukujące pracy czerpią korzyści ze zmiany pracy. Jednak korzyści te nie są jedynym powodem jego rozpowszechnienia. Faktem jest, że millenialsi mają inne priorytety zawodowe niż poprzednie pokolenia i to one w dużej mierze przyczyniają się do obecnego trendu zmiany pracy.

W obliczu krachu ekonomicznego, jaki miał miejsce w ostatniej dekadzie, długoterminowe zatrudnienie nie wydaje się już tak pewne, jak kiedyś. Dla nowych pracowników, którzy obserwowali masowe zwolnienia starszych, długoletnich pracowników, pozostanie w jednej firmie przez całe życie wydawało się być równoznaczne z włożeniem wszystkich jajek do jednego koszyka.

Dodatkowo, młodsze pokolenie przywiązuje większą wagę do satysfakcji z pracy niż poprzednie. Jest to zarówno błogosławieństwo, jak i przekleństwo; podczas gdy dla pracowników dobrze jest odbijać się od nieprzyjemnych warunków w miejscu pracy, oznacza to również, że są oni mniej skłonni do pozostania w firmie, gdy przechodzi ona ciężkie czasy.

Globalizacja ma również duży wpływ na wzrost liczby osób zmieniających pracę. Dzięki internetowi można mieszkać w jednym kraju, być zatrudnionym przez firmę w innym kraju i pracować z klientami znajdującymi się w połowie drogi dookoła świata. Nie tylko to, ale dzięki internetowi, który pozwala ludziom tak łatwo freelancować, rozwija się również ekonomia gig. Przy tak wielu możliwościach zatrudnienia, obeznani z komputerem millenialsi zdali sobie sprawę, że nie ma powodu, aby pracownik pozostawał w miejscu pracy, jeśli uważa, że może dostać lepszą ofertę gdzie indziej.

Zmiana pracy to już przeszłość

Czy nam się to podoba, czy nie, zmiana pracy jest obecnie oczekiwaną normą. Każdy pracodawca, który będzie szukał lojalnego pracownika, prawdopodobnie będzie miał przed sobą długie oczekiwanie.

Mimo to, dla firm, które cenią sobie długi staż pracy, powyższe fakty powinny być przypomnieniem tego, jak sprawić, by pracownicy nie odchodzili zbyt szybko. Przyjemne miejsce pracy, regularne awanse, dobre wynagrodzenie i liczne benefity w znacznym stopniu przyczyniają się do wzrostu zadowolenia pracowników, a w rezultacie do ich utrzymania.

Jednak dla tych firm, które korzystają z nowoczesnego krajobrazu pracy, zatrudnianie osób zmieniających pracę może dziesięciokrotnie poprawić jakość Twojej firmy. Im więcej miejsc, w których pracował kandydat do pracy, tym bardziej jest on doświadczony. Zetknięcie się z wieloma różnymi standardowymi procedurami operacyjnymi oznacza, że będą oni w stanie zaproponować wszechstronne rozwiązania, których firma potrzebuje, aby zachować elastyczność niezbędną do odniesienia sukcesu i rozwoju.

Oczekiwania pracowników w XXI wieku mogą różnić się od tych z przeszłości, ale nie ma powodu, aby opłakiwać tę zmianę. Przy odpowiednim podejściu, ten nowy paradygmat może przynieść korzyści wszystkim, umożliwiając osobom poszukującym pracy i pracodawcom znalezienie odpowiednich dla siebie rozwiązań.

Pobierz białą księgę i zobacz, jak możesz stworzyć zintegrowane, angażujące doświadczenie pracownika przy użyciu analityki personalnej!

Zdjęcie na licencji Depositphotos.com