Kilka skutecznych sposobów na zatrzymanie talentów inżynierskich

Pragniesz uzyskać plan działania dotyczący tego, jak zatrzymać talenty inżynierskie w swojej firmie? Masz szczęście, ponieważ znajdziesz tu kilka naprawdę skutecznych metod, które z pewnością Ci się przydadzą!

W ciągu ostatniej dekady sfera inżynieryjna wykazała się zapierającymi dech w piersiach wynikami w zakresie innowacyjnych technologii. IoT, AI, robotyka i automatyzacja potężnie przekształcają sposób funkcjonowania małych firm i startupów. Zaawansowane technologie wspierają firmy w optymalizacji procesów biznesowych, podnoszeniu efektywności i minimalizacji kosztów.

Coraz więcej firm i startupów poszukuje profesjonalnej pomocy utalentowanych inżynierów, którzy pomogą im dostosować się do szybkich zmian. Firmy tworzą role inżynierskie szybciej niż kandydaci są w stanie je obsadzić.

W 2018 roku Deloitte przygotował m.in. szczegółowy przegląd dotyczące tego, co dzieje się na rynku pracy dla inżynierów. Założyli oni, że do 2028 roku brak wykwalifikowanych specjalistów inżynierów może pozostawić ponad 2 (!) miliony nieobsadzonych stanowisk! Prognoza ta sugeruje, że rozwiązanie dla takich wyzwań inżynierskich nie przyjdzie z zewnętrznego rynku pracy inżynierskiej. Jakie jest więc potencjalne wyjście z tej sytuacji?

Kluczem do sukcesu jest zatrzymanie talentów inżynierskich, które małe firmy i startupy już posiadają. Aby zrobić to dobrze, firmy muszą zrewidować swoje praktyki zatrzymywania pracowników.

W dzisiejszych czasach skuteczne zatrzymanie talentów inżynierskich polega na dostarczeniu narzędzi i korzyści, które inżynierowie cenią najbardziej. Jednak zidentyfikowanie tych rzeczy może być trudne, ponieważ oczekiwania pracowników stale się zmieniają.

Dobra wiadomość! W tym artykule przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na zatrzymanie talentów inżynierskich, abyś mógł łatwo zacząć. Ale jeśli również szukasz miejsc, gdzie można znaleźć dobre talenty inżynierskie, najlepszą opcją jest rozważenie Rynki B2B .

Zacznij priorytetowo traktować zatrzymywanie talentów

Niezwykle wysoki odsetek rekruterów w sferze inżynierii narzeka, że współczesny niedobór umiejętności inżynierskich sprawił, że zatrudnianie stało się skomplikowane dla firm i startupów. Jednakże, sytuacja ta stworzyła również nową okazję! W odpowiedzi na brak zewnętrznych specjalistów inżynierii dostępnych na rynku pracy, akcentowanie wewnętrznych, jak również optymalizacja partnerstwa z istniejącymi talentami inżynierskimi jest świetną opcją dla pracodawców, aby zatrzymać najlepszych specjalistów na tyle długo, aby wytrzymać cios.

Tak więc, w przypadku, gdy pomysł uczynienia retencji najwyższym priorytetem w firmie nigdy nawet nie przyszedł Ci do głowy, powinieneś zacząć już teraz!

Doskonalenie umiejętności, aby zatrzymać inżynierów

Według raport reprezentowanego przez renomowaną firmę McKinsey, ponad 60 procent małych firm i startupów, które wzięły udział w badaniu stwierdziło, że walka z luką w umiejętnościach inżynierskich jest jednym z 5 kluczowych priorytetów w ich strategiach rekrutacyjnych. Około 28 procent umieściło tę walkę na liście 3 najważniejszych priorytetów. W tym przypadku, przekwalifikowanie obecnych pracowników inżynieryjnych stało się podstawowym elementem strategii radzenia sobie z tą luką przez firmy.

Ignorowanie ograniczonego rynku talentów inżynierskich na rzecz podnoszenia kwalifikacji obecnych inżynierów jest najbardziej optymalnym sposobem rozwiązania problemu braku umiejętności inżynierskich. Takie podejście pomaga również przyspieszyć wzrost zatrudnienia we wszystkich dziedzinach, w których firmy uważają, że mogą mieć braki w wiedzy specjalistycznej.

Przekwalifikowanie talentów inżynierskich, które już są w kadrze, może zagwarantować, że firmy i startupy nie zostaną zranione jeszcze większą liczbą wakatów, ponieważ zostaną wyprzedzone przez konkurencję. O ile konkurencja o talenty inżynierskie nabiera tempa, konkurencyjne firmy mogą dążyć do składania dość ambitnych ofert dla najlepszych inżynierów firmy, aby zostać podkupionymi. Jednak w przypadku, gdy firma skupiła się na szkoleniu obecnych pracowników i zoptymalizowała strategie podnoszenia kwalifikacji, wyżej wymieniony przypadek będzie zdarzał się naprawdę rzadko (jak wyjątek od reguły).

W różnych badaniach, kiedy inżynierowie są pytani o rzeczy, które najbardziej cenią u pracodawcy najbardziej cenią u pracodawcyjedną z najczęstszych odpowiedzi był zróżnicowany program szkoleń. Kiedy firmy wykazują zaangażowanie w szkolenie (a zwłaszcza przekwalifikowanie) swoich zespołów inżynierskich, otrzymują nagrodę w postaci większej lojalności i wydajności w przyszłości.

Nie jest tajemnicą, że dla wielu inżynierów badających swoje możliwości na rynku jest szansa na rozwój kariery. Nie należy myśleć, że inżynierowie pragną awansu jako konieczności. Pragnienie to może pojawić się w formie rozwoju umiejętności lub możliwości rozwoju z pomocą indywidualnych planów rozwoju. Kiedy duże/małe firmy i startupy inwestują w swoich pracowników, gwarantują swoim firmom pomyślną przyszłość. Upskilling istniejących zespołów inżynierskich pomóc firmom rozwijać ich przyszłych liderów.

Zwiększenie pakietu świadczeń

Ostra konkurencja o talenty inżynierskie sprawiła, że firmy i startupy wykazują się kreatywnością przy generowaniu rodzajów świadczeń i dodatków dla kandydatów. Radzimy, abyś przeanalizował obecne świadczenia, które oferujesz. W przypadku, gdy istniejąca oferta jest niekonkurencyjna w stosunku do tego, co oferują Twoi rywale, pojawia się problem większej rotacji.

Specjaliści inżynierii, którzy biorą udział w różnych badaniach dotyczących głównych powodów, dla których zmieniają pracę, mówią, że musieli opuścić swoje firmy z powodu lepszych świadczeń oferowanych przez inne firmy.

Rewizja aktualnych pakietów świadczeń pod kątem najnowszych oczekiwań pracowników może z czasem pomóc w zatrzymaniu najlepszych talentów inżynierskich. Co firma lub startup powinny zaoferować obecnym pracownikom, aby nawet nie myśleli o odejściu? Randstad Holding podzielił się kilkoma pomysłami na ten temat.

Według badania badania przeprowadzonego przez holding w 2020 r., większość (89 proc.) utalentowanych inżynierów zamierza otrzymywać dodatki i atuty, które mogłyby znacząco poprawić ich życie. Ich życzenia wyglądają różnie, ale badanie pokazuje kilka najczęściej wymienianych benefitów.

Lista top 5 najbardziej pożądanych benefitów wygląda następująco:

  • Nielimitowany okres dotyczący urlopów;
  • Pół etatu w piątek;
  • Cała praca zdalna z elastycznym grafikiem;
  • Opieka nad dzieckiem lub rodzaj rekompensaty finansowej za przedszkole;
  • Udogodnienia na terenie biura, takie jak szpital i siłownia.

Zawsze pamiętaj o typach osobowości inżynierów

Faktem jest, że zróżnicowane miejsca pracy są uznawane za kluczowe dla tworzenia bardziej wydajnych zespołów inżynierskich. Jeśli firma może nawiązać partnerskie relacje z każdym członkiem swojego zespołu inżynierskiego, uda Ci się zatrzymać swoich inżynierów, ponieważ atmosfera zrozumienia i indywidualne podejście do każdego pracownika jest dla nich zawsze bardzo cenne. Co więcej, takie podejście zachęci Twoich inżynierów do osiągania coraz lepszych wyników.

Aby zatrzymać talenty inżynierskie, konieczne jest, aby firmy i startupy zdały sobie sprawę z dynamiki swoich zespołów, ponieważ każdy inżynier z zespołu zazwyczaj dodaje coś osobistego do całego zespołu.

Istnieją 2 najczęściej omawiane typy osobowości w każdym rodzaju zespołu są uważane za ekstrawertyków i introwertyków. Twoim zadaniem jest znalezienie czasu na obserwowanie i analizowanie tego, jak Twój zespół wchodzi w interakcje wewnątrz. Jest to wspaniała opcja, aby odkryć dynamikę społeczną w Twoim zespole inżynierskim. Podczas obserwacji, najprawdopodobniej zauważysz, że niektórzy inżynierowie demonstrują dominację podczas komunikacji z innymi i ogólnie mają tendencję do bycia bardziej aktywnymi i ekspresyjnymi (są ekstrawertykami), podczas gdy inni są spokojniejsi i rzadko inicjują rozmowy z kolegami (introwertycy).

Powinieneś stworzyć środowisko, w którym oba typy osobowości mają równe szanse na wyrażenie swojego punktu widzenia. Jeśli chodzi o zatrzymanie introwertyków, Twoim zadaniem jest zachęcenie ich do dzielenia się swoimi opiniami, tak aby zrozumieli, że firma docenia i akceptuje wkład każdego pracownika, niezależnie od typu charakteru.

Należy pamiętać, że często inżynierowie, którzy mówią najmniej, mają silne spostrzeżenia, aby dostarczyć bardziej efektywny wkład do firmy.

Mówiąc o ekstrawertykach, nie jest problemem skłonienie ich do powiedzenia tego, co myślą. Tutaj Twoim zadaniem jest pobudzenie ich do większej kontemplacji. Aby mogli skutecznie komunikować się z introwertykami, zachęcaj ich do robienia pauz i tworzenia bardziej zrównoważonego dialogu.

Zdjęcie autorstwa ThisIsEngineering z Pexels