Czy coraz częstsze wykorzystywanie danych w rekrutacji to coś pozytywnego?

Wykorzystanie big data i narzędzi analitycznych przyniosło jedną z największych zmian w branży rekrutacyjnej od czasu boomu internetowego prawie dwie dekady temu. Dla rekruterów i firm poszukujących nowych pracowników, wdrożenie big data i wykorzystanie baz danych w celu znalezienia najlepszych nowych pracowników zmienia grę rekrutacyjną.

Rekruterzy słusznie obawiają się, że jeśli nie dostosują swojego podejścia, wkrótce mogą zostać pozbawieni pracy. Z kolei dla firm, wykorzystanie danych jest bardziej efektywnym sposobem na zatrudnienie najlepszych pracowników. Jest wiele plusów i minusów tego nowego zjawiska.

Efektywna i oszczędzająca czas rekrutacja

Wielu ludzi biznesu podejmujących decyzje o zatrudnieniu podejmuje je w ciągu kilku pierwszych minut od spotkania z potencjalnym kandydatem, często na podstawie przeczuć lub nieświadomych uprzedzeń. W wielu przypadkach decyzje te są instynktowne i mogą okazać się złym wyborem. Rekrutacja może więc pochłaniać wiele czasu, rozmowy z kandydatami, przekopywanie się przez CV i listy motywacyjne.

Wykorzystanie danych usprawnia cały proces, a rekruterzy są w stanie znaleźć najbliższe dopasowania o wiele szybciej. Na przykład, dane dotyczące retencji pokażą, którzy pracownicy nie tylko posiadają odpowiednie umiejętności, ale także najprawdopodobniej pozostaną na danym stanowisku na dłużej.

Interpretacja danych

To fantastyczne, że tak wiele danych może być zebranych podczas rekrutacji, ale rekruterzy i firmy poszukujące świeżych talentów muszą wiedzieć, jak je wszystkie interpretować . Wykorzystanie właściwych punktów danych ujawni umiejętności, wartości i zachowania, które są wymagane, aby wypełnić rolę, którą masz dostępną, a także kto będzie dobrze pasował.

Prowadzenie rejestru istniejących pracowników w bazie danych i analizowanie ich wyników może pomóc w podjęciu decyzji, czy lepiej jest rekrutować wewnętrznie czy zewnętrznie. Zdarzały się przypadki, w których wykorzystywano to do wykazania, że zatrudnienie osób z doświadczeniem może kosztować więcej, a ich czas pracy na danym stanowisku będzie krótszy.

Wyzwania

Głównym wyzwaniem do korzystania z big data w procesie rekrutacji jest nauka umiejętności i technologii, aby przeanalizować to wszystko i skutecznie wykorzystać. Istnieje już wiele produktów oprogramowania, które mogą to zrobić, ale niektóre są lepsze od innych.

Nadal istnieje wiele danych, które muszą być zbierane zbyt, a dla rekruterów będą musieli dostosować swój model pracy, aby włączyć to wszystko. W przeciwnym razie, coraz więcej firm może zacząć zatrudniać własne wewnętrzne zespoły rekrutacyjne do pracy z big data.

Przyszłość rekrutacji

Oczekuje się, że w najbliższych latach big data gwałtownie przyspieszy, a rosnąca łatwość łączenia i analizowania danych sprawi, że będą one coraz bardziej popularne. Wzrost narzędzi analitycznych sprawił, że jest to również bardziej opłacalne w użyciu.

W ten sam sposób, że big data i technologia dobrze współpracować w celu poprawy procesu handlu, ogólnie rzecz biorąc, coraz większe wykorzystanie big data w rekrutacji wydaje się być pozytywna rzecz, dzięki czemu cały proces dużo łatwiejsze i bardziej skuteczne.

Pobierz białą księgę i zobacz, jak możesz stworzyć zintegrowane, angażujące doświadczenie pracownika za pomocą analityki personalnej!

Zdjęcie Ibrahim Boran via Stocksnap