5 taktyk rekrutacyjnych gwarantujących przyciągnięcie wysoce utalentowanych interesantów

Rekrutacja stała się nieustanną wojną pomiędzy firmami. To prawdziwa konkurencja między dużymi firmami i startupami, ale możliwości są prawie równe pod względem tego, co mogą zaoferować. Istnieją plusy i minusy obu opcji.

Jedynym zadaniem rekruterów jest wiedzieć, jak je przedstawić, jak je zaoferować i jak dokładnie znaleźć najlepsze talenty na rynku. Kiedy konkurencja jest tak duża, to nie tylko potencjalni pracownicy muszą zrobić wrażenie, ale również pracodawcy.

Wielu szefów działów HR i rekruterów często myśli o tym samym: albo nie ma dobrych talentów w ich niszy, albo ci, którzy są dobrzy, zostali już zatrudnieni.

Do pewnego stopnia, wymówki mogą być uzasadnione, ale to, co trzeba zrozumieć, to fakt, że rynek stał się tak zaciekle konkurencyjny, że to firmy walczą o najlepsze talenty, a nie talent szuka miejsca. To nie chodzi o wypełnienie otwarcia, ale o znalezienie odpowiedniej osoby do niego.

Wyjątkowo utalentowane perspektywy są często, z braku lepszego słowa, rozpieszczane przez rekruterów. Mogą teraz rozważyć zalety i wady firmy pod względem "Kto ma najbardziej elastyczne godziny pracy, jeśli chcę pracować w domu?", "Kto pozwoli mi wziąć 3-miesięczny urlop, by pojechać z plecakiem do Europy?", "Kto ma najlepsze biurowe psikusy?", itp. Elastyczność w miejscu pracy i czasie wolnym jest bardzo poszukiwanym szczegółem.

A ponieważ nie każdy może pracować dla firm takich jak Google, które słyną z luźnego środowiska biurowego, reszta boryka się z problemami.

Istnieje jednak kilka nieszablonowych strategii rekrutacyjnych, które zagwarantują Ci przyciągnięcie wysoce utalentowanych pracowników. Lub, co najmniej, będzie uchwycić ich zainteresowanie. Od tego momentu, to wszystko jest o swojej prawdziwej oferty.

1. Wolontariat

Jest to praktyka, do której zachęca się osoby poszukujące pracy ze względu na jej niesamowite korzyści. To sprawia, że ich CV bardziej atrakcyjne dla pracodawców, oferuje im doświadczenie, a to również pomaga innym ludziom lub społeczności w potrzebie. Jednak nie jest to tylko dla nich. Rekruterzy powinni zdecydowanie rozważyć zrobienie tego samego, ponieważ to właśnie tam trafiają talenty. Ludzie, którzy są zadowoleni ze swojego sukcesu i mogą sobie pozwolić na dalszą pracę w wolnym czasie, są bardziej skłonni do pomagania innym.

Jako rekruter, musisz podążać ich ścieżkami, ponieważ okruchy chleba mogą właśnie doprowadzić Cię do spotkania z wyjątkowym talentem. Zapisz się do programów wolontariatu, pomagaj społeczności i poznawaj innych, którzy mają ten sam cel. To nie tylko otworzy Ci szerokie możliwości, ale zrobisz wyjątkowe wrażenie, które wyróżni Cię z tłumu. Co więcej, będziesz wprowadzać pozytywne zmiany w społeczności, więc jest to korzystne dla obu stron. Jedyną radą byłoby nie iść na to zbyt agresywnie. Ludzie nie są tam dla wywiadu. Są tam, aby pomóc innym. Nigdy nie trać tego z oczu.

2. Gra randkowa

Istnieje jedno wyraźne podobieństwo między randkami i rekrutacją, a to fakt, że należy szukać jednego bardzo ważnego elementu: chemii. Aby znaleźć bardzo utalentowanych pracowników, musisz zrozumieć ich miejsce w Twojej firmie i to, jak będą się komponować z resztą. Wszystkie te "miękkie umiejętności", takie jak intuicja, współczucie, ambicja, napęd i etyka pracy są potencjalnie kluczowe dla znalezienia właściwego pracownika. Mogą one wyglądać doskonale na papierze, ale mogą kolidować z działalnością Twojej firmy.

Około 77% rekruterów HR uważa, że te "miękkie umiejętności" są tak samo ważne jak "twarde umiejętności" w CV kandydata.

Poznaj ich najpierw i postaraj się, aby proces rozmowy był jak najbardziej zrelaksowany. Firma, która zajmowała się rozwiązaniami w zakresie self-storage, o nazwie SpareFoot, wprowadziła ciekawą technikę, która okazała się skuteczna. Zastosowali tę samą zasadę do rekrutacji, jak to jest w speed dating. Typowa rozmowa kwalifikacyjna składa się z 15 kandydatów spotykających się z 15 rekruterami lub pracownikami firmy. Każdy z nich będzie miał rozmowę twarzą w twarz przez zaledwie 3 minuty, zanim przejdzie do następnego. Postawić kilka lekkich przekąsek i może napoje bezalkoholowe, jak również. W ten sposób wszyscy poznają wszystkich i będą mogli zdecydować o jednym kluczowym czynniku: zgraniu.

3. Używaj aplikacji

Nie chodzi tylko o media społecznościowe, chociaż wykazano, że 73% rekruterów korzysta z platform społecznościowych przy zatrudnianiu. Facebook i LinkedIn są podstawą w tym procesie, ale jest więcej nowoczesnych technologii, które można wykorzystać na swoją korzyść. W dzisiejszych czasach masz najlepsze zasoby na wyciągnięcie ręki, więc naucz się z nich korzystać. Istnieją ogromne możliwości, począwszy od stron internetowych, takich jak MeetUp do Hired, Toptal, i kilka innych. Nie wahaj się szukać talentów za ich pośrednictwem.

Zainteresuj się wydarzeniami, które dzieją się w Twojej okolicy, a znajdziesz profesjonalistów, którzy są tam, aby uczyć się i nawiązywać kontakty. Nawet lepiej, zaoferować sponsoring do gromadzenia się sam. Nie musi to być duża inwestycja, która nadwyręży Twój budżet. Coś tak prostego, jak kilka pizz i napojów może przejść długą drogę. Przeglądaj aplikacje, które pozwalają znaleźć te wydarzenia, i upewnij się, że każdy wie, kim jesteś.

4. Magia poleceń

Wywiad rzadko wystarcza, aby naprawdę ocenić potencjalne poświęcenie i talent potencjalnego pracownika. Dlatego właśnie referencje są niezwykle ważne i nie należy lekceważyć ich wartości. Twoi obecni pracownicy rozumieją Twoją firmę i usługi lepiej niż ktokolwiek inny. Wiedzą, czego szukasz i jak to wszystko działa. Co ważniejsze, mogą znać ludzi, którzy są dobrze wykwalifikowani do pracy. Twoim obowiązkiem jest upewnić się, że skontaktują Cię z tymi potencjalnie utalentowanymi rekrutami.

Dodaj zachęty, które zmotywują ich do rozpowszechniania informacji. Nie musi to być podwyżka czy awans. Jednak coś tak prostego i taniego jak darmowy lunch może być właściwym bodźcem, o wiele lepszym niż trzymanie ich w niewoli na wielogodzinnych sesjach szkoleniowych HR. Albo zrób coś dziwnego, przypominającego, że zawsze są mile widziani, aby polecać ludziom oferty pracy. Jedna z firm, GoDaddy, umieściła na biurkach swoich pracowników lustra z napisem "Tak właśnie wygląda rekruter GoDaddy". Jest to niezwykle proste w koncepcji, ale to może przejść długą drogę w znalezieniu talentu, który może nigdy nawet nie spotkał inaczej.

5. Nie ignoruj złomiarzy

Twój przyszły najlepszy pracownik może nie mieć najbardziej gwiezdne CV. Guru HR, Regina Hartley, przekonuje w swoim TED talk, że idealne CV, zawierające nazwę prestiżowej uczelni i 4.0 GPA nie gwarantuje wyjątkowej rekrutacji. W rzeczywistości, to właśnie ci z nieimponującymi CV, które są odrzucane, mogą stać się Twoim najlepszym pracownikiem i doskonałym talentem. Nawet jeśli są to nieznane szkoły i przeszły przez wiele dorywczych prac, jest bardzo możliwe, że będą one wykonywać lepiej niż te z wysokiej jakości kwalifikacji.

W rzeczywistości, niektóre duże firmy będą rekrutować tych "złomiarzy", którzy zostali odrzuceni przez innych. Hartley, opierając się na swoim doświadczeniu, stwierdziła, że są oni bardziej odporni, pracują ciężej, wykazują większe poświęcenie i są w stanie o wiele lepiej przystosować się do trudnych sytuacji i pokonywać przeszkody. Chcesz, aby Twoja firma znalazła ludzi, którzy chcą się rozwijać i uczyć się więcej niż to, czego o pracy nauczył ich college. Scrappers są doskonałym źródłem ukrytych talentów, które zostały odrzucone na podstawie ich prezentacji na papierze. Będą kwestionować status quo i może być lepiej biorąc na trudnych sprawach.

Taktyka rekrutacji są najważniejsze dla Twojej firmy w dzisiejszym rynku. Dlatego należy starać się znaleźć inne rozwiązania niż reszta w celu wypielić przez opcje na drodze do właściwego. Być może znajdziesz talenty w miejscach, których się nie spodziewałeś.

Pobierz białą księgę i zobacz, jak możesz stworzyć zintegrowane, angażujące doświadczenie pracowników za pomocą analityki personalnej!

Zdjęcie na licencji Depositphotos.com