4 wskazówki dotyczące wspierania pracowników niepełnosprawnych

Według Biuro Statystyki Pracy Stanów Zjednoczonych, 17,9% osób z niepełnosprawnością było zatrudnionych w 2020 roku. Liczba ta jest porównywalnie niższa niż w 2019 roku, kiedy wynosiła 19,3%. Badania pokazują, że zatrudnianie osób z niepełnosprawnością oferuje wiele korzyści. Od poprawy rentowności, lojalności pracowników, punktualności i niezawodności, do posiadania bardziej zróżnicowanych klientów, lojalności klientów i satysfakcji, pracodawcy mają kilka powodów, aby aktywnie zatrudniać osoby niepełnosprawne w swojej sile roboczej.
Jako pracodawca, musisz stworzyć środowisko pracy, które będzie sprzyjać i wspierać niepełnosprawnych pracowników. Oto kilka sposobów na to, jak możesz sprawić, by Twoi pracownicy stali się bardziej integracyjną organizacją.

Zmień swój proces rekrutacji

Jeśli masz tendencję do zlecania na zewnątrz zadania rekrutacyjneupewnij się, że wybierasz agencję, która ma wiedzę na temat pracy z różnymi typami kandydatów. Musi być ona przystępna i niedyskryminująca. Tworząc opis stanowiska pracy, skup się na podstawowych kryteriach pracy i unikaj umieszczania w nim zbędnych umiejętności, które mogą zniechęcić osoby niepełnosprawne do ubiegania się o pracę. Upewnij się, że formularze aplikacyjne są łatwo dostępne i czytelne. Ponadto, wszystkie dokumenty powinny być kompatybilne z różnymi czytnikami ekranu. Wykorzystaj różne metody prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych i zastanów się, czego osoby niepełnosprawne mogą potrzebować w samym dniu spotkania, np. pętli indukcyjnych czy dostępu do wózków inwalidzkich. Pamiętaj, aby odnotowywać skuteczne strategie, aby móc je stale ulepszać.

Regularnie prowadź otwarte rozmowy z niepełnosprawnymi pracownikami

Jako pracodawca odpowiadasz za to, by wszyscy czuli się bezpiecznie i komfortowo w miejscu pracy. Upewnij się, że wszystkie Twoje linie komunikacyjne są otwarte i dostępne. Organizuj regularne spotkania z niepełnosprawnymi pracownikami i pytaj ich o sugestie, w jaki sposób możesz poprawić ich środowisko pracy, aby mogli lepiej wykonywać swoje obowiązki. Zwracaj uwagę na wszelkie problemy, jakie mogą mieć, niezależnie od tego, jak małe by one nie były. Unikaj chodzenia na paluszkach wokół nich i naucz się zadawać pytania z szacunkiem. Daj im do zrozumienia, że jesteś tam po to, aby ich wspierać w każdy możliwy sposób. Powinieneś sprawić, aby Twoi pracownicy poczuli się upoważnieni do działania, dzięki czemu będą mogli czuć się bardziej komfortowo w kontaktach ze swoimi kolegami.

Współpracuj z nimi w zakresie dostosowań

Oprócz modyfikacji ich fizycznego miejsca pracy, ważne jest również, abyś zwrócił uwagę na ich inne potrzeby. Na przykład, pracownicy z autyzmem są wrażliwi na głośne dźwięki i jasne światła. Rozważ możliwość umożliwienia im pracę w domu lub zaopatrzenie ich w zestawy słuchawkowe z redukcją szumów, aby mogli pracować bardziej efektywnie. Jeśli organizujesz spotkania z klientami lub imprezy poza biurem, upewnij się, że są one dostępne dla pracowników mających problemy z poruszaniem się. Unikaj robienia widowiska za każdym razem, gdy zapewniasz swoim niepełnosprawnym pracownikom te specjalne udogodnienia, ale nie rób tego potajemnie. Jeśli potraktujesz te rozwiązania jako niejawne, inni pracownicy mogą poczuć się urażeni w stosunku do Ciebie lub Twojego niepełnosprawnego personelu. Upewnij się, że wszyscy pracownicy są świadomi tych udogodnień i rozumieją potrzebę ich stosowania.

Zmiana kultury pracy

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoi niepełnosprawni pracownicy są traktowani właściwie, musisz skupić się na zmianie kultury pracy. Oprócz zakazu używania dyskryminującego języka i zachowań, ucz swoich pełnosprawnych pracowników, z jakimi trudnościami borykają się na co dzień ich współpracownicy, zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i osobistej. Bardzo ważne jest, aby byli oni świadomi różnych rodzajów niepełnosprawności, aby mogli rozpoznać pozytywne cechy i obalić negatywne wyobrażenia. Rozważ przeprowadzenie szkolenia z zakresu świadomości niepełnosprawności, aby zwiększyć zrozumienie potrzeb swoich niepełnosprawnych kolegów. Upewnij się, że wybrałeś akredytowaną i wiarygodną firmę szkoleniową, taką jak Dyslexia Box która pomoże Ci w całym procesie.

Jako pracodawca, Twoim obowiązkiem jest zapewnienie wszystkim pracownikom doskonałych warunków pracy. Stosując się do powyższych wskazówek, możesz stworzyć zdrowe środowisko pracy dla wszystkich, zwiększając ich produktywność i satysfakcję z pracy.

Zdjęcie autorstwa Free-Photos z Pixabay