3 sposoby na podniesienie morale pracowników dzięki skutecznemu zarządzaniu zasobami ludzkimi

Niezależnie od branży czy regionu, w którym działa Twoja firma, zawsze można skorzystać na podniesieniu morale pracowników i zwiększeniu ich ogólnego zadowolenia z pracy. Badania wielokrotnie dowiodły, że szczęśliwi pracownicy są bardziej produktywni i wykazują lepsze umiejętności rozwiązywania problemów niż ci, którzy są zestresowani lub rozczarowani swoim stanowiskiem pracy. W rzeczywistości zdarzały się przypadki, w których całe firmy przechodziły od działania ze stratą do doświadczania wykładniczego wzrostu po dokonaniu potężnych zmian w dziale zasobów ludzkich.

Praktykowanie skutecznego i etycznego zarządzania zasobami ludzkimi zaowocuje bardziej zdolnymi i dumnymi pracownikami, co oczywiście przyczyni się do bardziej pozytywnego wizerunku marki, ponieważ ludzie pracujący dla Ciebie będą mieli autentyczne poczucie wspierania marki. W związku z tym, oto trzy sposoby na podniesienie morale pracowników dzięki skutecznemu zarządzaniu zasobami ludzkimi:

1. Bądź dostępny w chmurze

Kiedy pracownicy mogą łatwo uzyskać pomoc i komunikować się ze swoimi przełożonymi, są w stanie nie tylko wykonywać swoją pracę bardziej efektywnie, ale także daje im wrażenie, że ich usługi są cenione, jak również monitorowane i oceniane na bieżąco. Żaden pracownik nie lubi, gdy jego przełożony zachowuje się tak, jakby nie miał czasu na krótką pogawędkę. Dzięki platformie HR w chmurze (np. - xcdhr.com) możesz zapewnić, że wsparcie dla pracowników jest zawsze dostępne za pośrednictwem poczty elektronicznej, czatu, rozmowy wideo lub połączenia głosowego.

2. Nagradzaj wyjątkową wydajność

Jednym z najlepszych sposobów na podniesienie morale pracowników jest rozpoznawanie i nagradzanie poprawy wydajności lub pomyślnie zrealizowanych celów. To nie tylko zwiększa satysfakcję osób osiągających najlepsze wyniki, ale również motywuje innych pracowników do poprawy własnych wyników w dążeniu do konkurowania. Zachęty, takie jak premie i prowizje, mogą wiele zdziałać, aby dać pracownikom do zrozumienia, że jesteś gotów zadbać o tych, którzy włożyli najwięcej wysiłku. Jeśli masz problemy z myśleniem o sposobach nagradzania pracowników, sprawdź tę listę.

3. Bądź pozytywnym mówcą

Istnieją trzy główne rodzaje podejścia do zarządzania, jeśli chodzi o ton, jaki przyjmujesz w stosunku do pracowników - neutralny (nie mówi i nie robi zbyt wiele), negatywny (zazwyczaj wskazuje wady i narzeka na wpadki) i pozytywny (uznaje i podkreśla dobre wyniki z motywacyjną i inspirującą osobowością). Choć dobrze jest dążyć do równowagi pomiędzy tymi trzema podejściami i stosować je w zależności od potrzeb, w większości przypadków należy starać się zachować pozytywny ton, zwracając się do pracowników.

Słuchaj sugestii i skarg

Wreszcie, oprócz rzeczy, które można zrobić proaktywnie, aby być lepszym specjalistą ds. zasobów ludzkich, gdy pełni się rolę menedżera, warto również zwracać uwagę na wkład i opinie pracowników.

Skuteczny HR ma wiele wspólnego ze zbieraniem ciągłych informacji zwrotnych i wprowadzaniem odpowiednich zmian, więc nie skupiaj się zbytnio na sobie - pamiętaj, że transformacja jest inicjowana w skali całej grupy, więc warto mieć to na uwadze.

Pobierz białą księgę i zobacz, jak możesz stworzyć zintegrowane, angażujące doświadczenie pracowników, wykorzystując analitykę personalną!

Zdjęcie na licencji Depositphotos